Mreža je pri padlu mesto, kjer se odloča. V članku ti bomo pokazali, kako obvladati volej tehnično in mentalno, kako se soočiti s hitrimi žogicami ter kako trenirati, da bo mreža postala tvoje ozemlje.
Želiš prevladati v izmenjavah? Nauči se volej. Ta udarec ti omogoča, da narekuješ igro zadaj pri mreži in zaključiš izmenjavo, še preden se nasprotnik sploh zave, kaj se dogaja. Skupaj si bomo ogledali tehniko, taktiko in trike, kako ostati miren tudi proti močnim udarcem.
Volej pomeni zadeti žogico neposredno iz zraka – brez udarca. Pri padlu se igra večinoma pri mreži – prav tam pa pridobiš nadzor nad izmenjavo. Igralno igrišče je majhno, odboji od stekla so pogosti, in ko obvladaš igro na mreži, imaš nasprotnika pod pritiskom. Večina izmenjav je odločena tukaj.
Uporabi kontinentalni oprijem – enak kot na primer pri servisu v tenisu. Zaradi tega ti ni treba spreminjati oprijema pri različnih udarcih. Nedominantno roko imej na vratu padel loparja, saj ti bo pomagala pri nadzoru.
Volej ni smash. To je kratek, kompakten gib:
Udari hitro, tik nad mrežo. Idealno proti nasprotnikovim nogam ali v kot. Pritiskaš in zaključuješ.
Ko si pod pritiskom, vrni žogico višje in počasneje. Pridobil boš čas in prostor.
Odigraj tik za mrežo, ko je nasprotnik daleč zadaj. Presenetil ga boš in ga spravil v težave.
Opazuj nasprotnikovo telo – ramena, noge, kot zamaha. Tako boš korak pred njim.
Hitra padel žogica te ne sme zmesti. Ne zganjaj panike, le nežno prilagodi lopar. Manj je več.
Ni ti treba zamahovati. Preprosto usmeri žogo. Trd volej pogosto najbolje odbiješ že s pravilno postavitvijo loparja.
Manjši ko je gib, večji je nadzor. Hitre roke, a brez zamaha.
Čvrst lopar pred telesom deluje kot ščit. Še posebej proti »bombam«, ki jih ne utegneš odigrati na klasičen način. Telo ohranjaj nizko, sicer te bo žogica potisnila nazaj in končala v steklu.
Včasih nima smisla tvegati nepotreben volej z razdalje enega metra. Ko vidiš, da prihaja »bomba«, brez težav naredi korak nazaj in se pripravi na naslednjo žogico. Imeti stabilno držo in več časa je pogosto bolje kot obupan refleks tik ob mreži. Tudi največji profesionalci se včasih umaknejo in igrajo pametneje.
Igra na mreži ni le stvar tehnike, temveč tudi glave. Veliko rekreativnih igralcev se boji iti naprej, ker jih je strah napak ali močnih udarcev. Vendar ni pritiska brez tveganja.
Eden igralec blokira pri mreži, drugi igra hitre žogice. Po 10 udarcih se izmenjuj. Odlično za reflekse in kompaktno gibanje.
Kdo bo zaporedoma izvedel več uspešnih drop volejev? Vse je odvisno od občutljivega dotika in natančnosti. Idealno za občutek v roki in ustvarjalnost.
Igrata na kratki razdalji brez odboja, vedno en udarec in menjava strani. Cilj? Ohraniti žogico v igri in ne izgubiti ritma.
Uporabljaj reakcijske žogice ali pa naj te trener obstreljuje. Bolj kot se navadiš na kaos, bolje boš reagiral v igri.
Postavi se blizu mreže in samo blokiraj močne žogice nazaj. Cilj ni igrati lepo, temveč igrati varno in samozavestno.
Posnemi se med treningom. Kar misliš, da delaš … te bo morda presenetilo. Kamera ti pokaže resničnost in pomaga izpopolniti podrobnosti.
Mreža je tvoja napadalna cona. Ko obvladaš volej, imaš v rokah eno najmočnejših orodij v padlu. Treniraj redno, ne boj se napak in igraj z dvignjeno glavo. Vsak volej te premakne naprej – le pripravljen moraš biti.
Ne gre za to, da ne narediš napake. Gre za to, da greš v akcijo. Pritisniti, ko je čas. In verjeti, da boš kljub nekaj praskam na koncu obvladal mrežo kot izkušen matador.
Vse pravice pridržane, © 2002–2025 Sportega