Imel sem priložnost preizkusiti najnovejšo generacijo loparjev Yonex EZONE 100 in iskreno povedano – nisem pričakoval, da me bo tako pritegnila. Že prvi udarci so mi dali občutek, da lahko ta lopar združi prijeten dotik z udarnostjo, ne da bi se bilo treba boriti za vsako žogico. V besedilu bom opisal, kaj mi je ugajalo, kje sem moral biti pozoren in za koga je EZONE 2025 resnično smiseln.
Preden opišem, kako mi je bilo igrati s tem loparjem, morda velja nekaj besed o tem, iz kod izhajam. Igral sem z več predhodnimi generacijami Yonex EZONE, zato sem bil precej radoveden, do kam je ta model prišel. Pričakoval sem soliden standard. Ampak že prvi udarci so dokazali mojo zmoto.
Že takoj po prvih izmenjavah sem bil presenečen. Pričakoval sem trši in zahtevnejši občutek, podoben tistemu, ki sem ga doživljal pri prejšnji generaciji. Toda novi Yonex EZONE 2025 me je pozdravil s povsem drugačnim doživetjem.
Že od prve žogice sem čutil prijeten, žametno mehak kontakt, ki je bil izrazito udobnejši kot prej. Lopar je občutno ublažen, a kljub temu ohranja odlične povratne informacije nazaj v roko. Zaradi tega pri igri nisem čutil le udobja, ampak tudi prepričanost o tem, kaj se dogaja na drugi strani strune.
Morda je razlog za to v novem materialu Minolon, ki je vstavljen med plasti grafita v ročaju. A ni tako pomembno, kako se tehnologija imenuje – pomemben je rezultat. In v tem primeru je bil ta res prepričljiv. Žogice so odhajale z lahkotnostjo in brez veliko truda, kar pride prav ne le na tekmah, ampak tudi pri napornem treningu.
Ena glavnih novosti generacije Yonex EZONE 2025 je povečan sweet spot. Po zaslugi izometrične oblike glave in rahle razširitve v zgornjem delu okvirja ima lopar širše območje, v katerem se žogica dobro odziva tudi pri manj idealnem udarcu.
V praksi to pomeni, da ti odpušča tehnično slabše udarce. Če sem udarec odigral malce pozno ali ne povsem natančno na sredino, je lopar večinoma to obvladoval. Žogica je letela naprej, imela je solidno trajektorijo in precej spodobno hitrost. To pride prav v trenutkih, ko se ti ne uspe idealno pripraviti na udarec ali pa ga izvedeš izven idealnega položaja.
Toda vse ima svoje pluse in minuse. Včasih se mi je zgodilo, da sem odigral udarec, za katerega sem bil prepričan, da bo šel v igrišče – ta pa je nenadoma končal meter za osnovno črto. Večji sweet spot sicer pomaga, vendar ti včasih odvzame najbolj fin nadzor. To ni le moj vtis. Enako izkušnjo so mi potrdili tudi drugi napredni igralci, ki sem jim lopar posodil, vključno z nekdanjim profesionalcem na turnirjih ATP.
V roki sem imel model Yonex EZONE 100, Karin, ki je testirala lažji model Yonex EZONE 100 L, pa je opisala popolnoma enak učinek. Lopar ji je včasih celo nepričakovano močno »pomagal« – in žogica je poletela tja, kjer bi z drugim loparjem ostala v igrišču.
Eden od glavnih razlogov, zakaj po EZONE posegajo tudi profesionalci, je njegova zmožnost ustvarjanja lahkotne energije. In tu model Yonex EZONE 100 zagotovo ni razočaral. Žogica gre od loparja z minimalnim trudom, brez potrebe po vlaganju polne moči v vsak zamah. Tenis se tako igra za spoznanje udobneje, kar lahko spoznaš že po nekaj izmenjavah.
Za igralce, ki nimajo tako hitre roke, je to lahko ogromna prednost. Loparja skoraj ni treba siliti k delu, pomaga ti kar sam.
Prav ta lastnost pa lahko včasih preseneti. Zlasti v trenutkih, ko želiš žogico bolj usmeriti ali izbrati bolj konzervativnejši tempo. Nekateri udarci so mi preprosto odleteli bolj, kot bi pričakoval. In nisem bil sam. Podobno izkušnjo je imela tudi Karin, ki je igrala z lažjo različico Yonex EZONE 100 L. Prav tako je dejala, da so ji žogice včasih odskočile bolj, kot je želela, čeprav ni imela občutka, da jih je udarila premočno.
Končni vtis? Lahkotna moč je super, vendar ti vedno ne zagotavlja nadzora. To je dobro upoštevati pri izbiri.
Glede na to, da gre za lopar z velikostjo glave 100, sem bil presenečen, kako dobro se drži pri ostrejših udarcih. Stabilnost okvirja je na zelo spodobni ravni, žogica ob udarcu ne pleše in tudi pod pritiskom se lopar ne obnaša nemirno. To vsekakor ni bilo samoumevno pri prejšnji generaciji.
Še ena pozitivna stvar je obvladljivost. EZONE se po zaslugi profila loparja in uravnoteženosti obnaša kot hiter lopar – zamahovanje z njim je preprosto, dobro se manevrira pri mreži in v obrambnih situacijah. Na igrišču sem imel občutek, da me lopar pri gibanju ne zavira in da se lahko na njegovo odzivanje zanesem.
Če k temu prištejem še prej omenjeno blaženje in povratne informacije v roko, dobim rezultat, v katerem sem resnično užival. Že po nekaj treningih sem imel občutek, da je to najboljši EZONE, s katerim sem kdaj igral. Ne da ne bi imel svojih omejitev, vendar kot celota res daje smisel.
Če pričakuješ, da ti bo ta lopar samodejno pomagal pri spinu, boš lahko hitro razočaran. Yonex EZONE sicer zna zavrtinčiti žogico, vendar moraš pri tem dati več od sebe. Struna je na sredini okvirja razmeroma gosta, kar pomeni, da rotacije ne gre proizvesti brez dela.
Moral sem uporabiti več tehnike –večji zamah, bolj odprt udarec – in tudi to mi ni pomagalo tako kot pri nekaterih drugih modelih. S tem nočem reči, da je lopar za »direktne« udarce, sploh ne. Samo potencial za spin ni tako izrazit, kot bi morda pričakoval od glave 100.
Podobno je z nadzorom. V kombinaciji z večjim sweet spotom in lahkotno energijo se mi je včasih zdelo, da žogice nimam povsem pod nadzorom. Da bi to izboljšal, sem namestil struno Yonex PolyTour Pro ki je trša, precizna in naj bi pomagala pri natančnosti. Uporabljajo jo tudi profesionalci in na splošno mi je všeč.
Toda niti z njo nisem prišel do točke, da bi imel pri vsakem udarcu stoodstotno zanesljivost. Pri Yonex EZONE sem občutil več udobja kot kirurške natančnosti. Čeprav sem se z njim zabaval, sem moral biti v zahtevnejših situacijah bolj previden.
Ena stvar je jasna, ta lopar ne ustreza vsakomur. Če iščeš udobje, lahkotno energijo in odpuščanje napak, te bo morda navdušil. EZONE ti bo pomagal, ko ne boš v idealnem položaju, če ne zamahuješ s polno močjo ali pa preprosto potrebuješ, da lopar poskrbi za nekaj dela namesto tebe.
Po drugi strani pa, če si tip igralca, ki stavi na natančno zadevanje žogice, imaš udaren zamah in želiš imeti igro stoodstotno pod nadzorom, boš z loparjem EZONE občasno malce v sporu. Ne da bi šlo za neobvladljiv lopar, toda udobje tu očitno prevlada nad trdoto.
Prav tako ga ne bi priporočil nekomu, ki izrecno išče lopar za spine. Če imaš raje bolj odprto struno ali pričakuješ, da ti bo okvir pomagal pri rotaciji, ti bo morda bolj ustrezalo nekaj iz serije Babolat Pure Aero, Wilson Blade ali Tecnifibre T-Fight v natančnejši konfiguraciji.
Zame velja eno: kdor ve, kaj hoče, lahko v Yonex EZONE 2025 najde odličnega partnerja. Toda treba je vedeti, ali ti je bolj pomemben nadzor ali udobje.
Karin je testirala model EZONE 100 L, ki je lažji (285 gramov) in bi moral biti idealna izbira za rahlo do srednje napredne igralce ter igralke. Prvi vtisi so bili precej podobni mojim – velik sweet spot in lahkotna energija sta sta opazna že po nekaj udarcih.
Opisala je, da so ji žogice lepo letele, čeprav ji ni bilo treba toliko zamahovati. Toda prav to se ji je v nekaterih situacijah maščevalo. Priznala je, da so ji nekateri udarci odleteli nepričakovano daleč, ne da bi imela občutek, da jih je izvedla silovito. In ko sva se o tem pogovarjala skupaj, sva ugotovila, da imava popolnoma enako izkušnjo – lopar morda pomaga še preveč.
Z vidika priporočil bi Karin EZONE mirno priporočila tudi trenerjem – ravno zato, ker lopar nekaj dela opravi zate. Toda najbolj bo po njenem ustrezal vsem, ki sami ne generirajo toliko lastne moči in iščejo lopar, ki jim bo pomagal s hitrostjo in udobjem.
In še nekaj: dizajn nove generacije jo je navdušil. Po njenih besedah gre za enega najlepših loparjev, kar jih je kdaj imela v rokah. Videz pa seveda ni vse – in sama dodaja, da je občutek pri igri še vedno pomembnejši od barve okvirja.
Da bo jasno, oba modela spadata v isto serijo, imata enako obliko glave, vzorec strune in tehnologijo okvirja. Toda razlikujeta se v teži, uravnoteženosti in ciljni skupini.
Model | Teža | Uravnoteženost | Velikost glave | Za koga je primeren |
---|---|---|---|---|
Yonex EZONE 100 | 300 g | 320 mm | 645 cm² | Izkušenejši igralci, ki želijo več nadzora in udarnosti |
Yonex EZONE 100 L | 285 g | 325 mm | 645 cm² | Rahlo in srednje napredni igralci, igralke ali trenerji, ki iščejo udobje in hiter zamah |
Če bi moral novi Yonex EZONE 2025 nekako povzeti z enim stavkom. bi verjetno rekel takole: »Najudobnejši in najprijetnejši EZONE, kakršnega sem kdaj imel v roki. In preizkusil sem jih že kar nekaj.«
Ponuja mehkejši občutek, večji sweet spot, enostavnejšo energijo in dobro stabilnost, zaradi česar je odličen partner za vse, ki želijo pomoč v zahtevnejših položajih. Poleg tega se z njim izvrstno zamahuje in obnaša se precej predvidljivo.
Če pa po drugi strani potrebuješ kirurško natančnost, igraš s napetjem kot z violinsko struno in želiš, da bi se lopar odzival točno po tvoji roki, se ti bo morda včasih zdelo, da ti žogica malenkost uhaja. To ni neobčutljiv lopar, ampak je njegova nastavitev preprosto bolj prizanesljiva.
Zame je Yonex EZONE 2025 odlična izbira za sodobnega klubskega igralca. Za nekoga, ki igra tehnično dobro, vendar bo vesel tudi malo pomoči. Če se v tem opisu prepoznaš, mu vsekakor daj priložnost. Morda te bo presenetil enako kot mene.
Dajem mu 9 od 10, ker Yonex EZONE 2025 v celoti izpolnjuje, kar obljublja: udobje, energijo in odpuščanje napak. Ne gre za univerzalno izbiro za vsakogar, vendar se v okviru svoje namembnosti obnese odlično.
Avtor: uredništvo Sportega
Legenda za ocenjevanje: